Psikolog Dr. Çiğdem Yumbul

Psikolog Dr. Çiğdem Yumbul

Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra, Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 2005-2006 yıllarında Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde (DBE) Mesleğe Hazırlık ve Staj Programı’nı tamamlamış ve Emre Konuk’un asistanı olarak çalışmıştır. Aile terapileri ve travma müdahaleleri ile bu dönemde tanışmış, EMDR (Eye Movement Desensitizatioın and Reprocessing) Düzey I ve II eğitimlerini tamamlamıştır. DBE’de yürütülen ‘Evliliğe Hazırlık Projesi’ ve ‘Sporda Performans Değerlendirme ve Geliştirme’ projelerinde yer almıştır.

2006-2008 yıllarında ABD’de Northwestern Üniversitesi’nde Çift ve Aile Terapisi Master eğitimini tamamlamıştır. Bu dönemde ‘Yaygın Kaybı Bozukluğu Yaşayan Çiftlerde İlişki Problemleri’ başlıkla araştırma projesinde çalışmış ve Northwestern Üniversitesi Aile Enstitüsü Kliniği’nde psikoterapist olarak görev almıştır.

2009-2011 yıllarında Psikoloji İstanbul Eğitim, Araştırma ve Danışmanlık merkezinde uzman psikolog olarak çalışmış, merkezin düzenlediği eğitimler, bilimsel araştırmalar ve staj programında görev almıştır. Bu süreçte Gottman Çift Terapisi Düzey I,II ve III eğitimlerini tamamlamıştır. Istanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Klinik Psikoterapi Birimi’nde Prof. Dr.Vedat Şar ile ‘Dissosiyatif Bozukluklar Araştırma ve Tedavi Programı’nda çalışmıştır.

2011 yılında ABD’de Minnesota Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Doktora programına başlamıştır. Doktora programı süresincede toplumsal travmaların aile ilişkileri üzerine etkisini incelemiş, çeşitli kliniklerde madde bağımlılığı ve dezavantajlı gruplarla travma ve aile eksenli psikoterapi çalışmalarında bulunmuştur.

2014 yılında Türkiye’ye dönmüş, ve Soma maden faciasından etkilenen ailelere yerinde psikososyal destek sunmak için oluşturulan Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) Soma Dayanışma Ağı projesinde proje koordinatörü olarak çalışmıştır. Eylül 2014-Temmuz 2015 arasında Soma ve Dursunbey Psikososyal Destek Merkez’lerinde görev aldıktan sonra İstanbul’a dönmüştür. Türk Psikologlar Derneği Travma Birimi’nde yürütülen çalışmalarda görev almaktadır.

Uygulamalarında ekolojik bir yaklaşım benimsemekte ve Aile Terapisi ve EMDR Terapisi kullanmaktadır. Başta bireysel ve toplumsal travmalar, anksiyete bozuklukları ve çift-aile problemleri olmak üzere diğer problem alanlarında çalışmaktadır.

Terapist ile İletişime Geç
Terapistimize e-posta gönderebilirsiniz.
ARAYIN