Psikolog Dr. Serkan Özgün

Psikolog Dr. Serkan Özgün

Psikolog Dr. Serkan Özgün 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Özgün, aynı bölümde 2000-02 döneminde Araştırma Görevlisi olarak yüksek lisansını tamamlamıştır. Buradaki tez çalışmasını şizofren tanısı almış çocuğu olan aileler ile iletişim etkinliği ve duygu ifadesi (Expressed Emotion; EE) alanında gerçekleştirmiştir. 2010 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) klinik psikoloji doktorasını “Evlilik dışı ilişkinin aldatılan eş üstündeki travmatik etkisi” başlıklı tez çalışmasıyla bitirmiş olan Serkan Özgün, doktora ardından üniversitelerde travma ve aile başlıklarında dersler veren Özgün, 2012-16 yılları arasında OKAN Üniversitesi Travma Yüksek Lisans Programında yer almıştır. Akademik çalışmalarını 2019 yılından itibaren Özyeğin Üniversitesi Çift Aile Terapisi Yüksek Lisans Programında öğretim görevlisi olarak sürdürmektedir.

2002-04 yılları arasında New York’ta bulunan Özgün, Ackerman Enstitüsü’nde aile terapisi eğitimini ve New York Üniversitesi’nde (NYU) Uluslararası Travma Çalışmaları (ITSP) “post-graduate” programını tamamlamıştır. Aynı dönem içerisinde New York Eyaleti Psikiyatri Enstitüsü’nde (NYSPI) gönüllü araştırmacı olarak psiko-eğitimsel travma müdahale projesinde (HOPE-NY) yer almış ve şizofreni araştırma biriminde çalışmıştır.

Serkan Özgün, 2000 yılında deprem bölgesinde başladığı psikoterapi çalışmalarını hem yurt içi hem de yurt dışında aldığı eğitimler ile geliştirmeyi hedeflemiştir. Katıldığı çeşitli seminer ve süpervizyon çalışmalarının yanısıra aldığı sertifika düzeyindeki eğitimler içerisinde EMDR Düzey I ve II, NET (Narrative Exposure Therapy), Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT), Gottman Çift Terapisi, PACT ve Duygu Odaklı (EFT) Çift Terapisi başta gelmektedir. Özgün aynı zamanda, Avrupa EMDR Birliğinin onayladığı uygulamacı ve danışmanlar arasında yer almaktadır (EMDR Accredited Practitioner & Accredited Consultant).

Türk Psikologlar Derneği (TPD) bünyesinde Travmaya Acil Müdahale Programı kapsamında birçok çalışmada yer alan Özgün, 2001-02 döneminde aynı derneğin yönetim kurulunda da yer almıştır. 2004-09 yılları arasında Davranış Bilimleri Enstitüsünde (DBE) psikoterapist olarak çalışmıştır. Aynı kurumda, evlilik öncesi danışmanlık ve spor ve performans geliştirme projelerinde yer almış; stratejik aile terapisi, çözüm odaklı aile terapisi ve mesleğe hazırlık programlarında eğitmenlik yapmış ve süpervizyon vermiştir. Özgün 2009-15 yılları arasında bu çalışmalarını, kurucularından olduğu İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde sürdürmüştür.

Özgün uygulamalarına, kurucusu olduğu BUDE Psikoterapi Merkezi’nde, aile çalışmasının verdiği esneklik ile basta travma olmak üzere anksiyete bozuklukları, depresyon, ilişki-çift problemleri, aldatma gibi farklı problem gruplarında devam etmektedir. Ayrıca afet ve saha çalışmalarını TPD bünyesinde devam ettirirken, Emdr eğitim ve süpervizyon çalışmalarını da EMDR ve Psikoterapiler Derneği’nde yürütmektedir.

Terapist ile İletişime Geç
Terapistimize e-posta gönderebilirsiniz.
ARAYIN