Uzm. Psikolog Başak Dinçsoy

Uzm. Psikolog Başak Dinçsoy

İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü 1998 yılında bitirdikten sonra  özel şirketlerin insan kaynakları bölümünde işe alım, performans değerlendirme, organizasyonel gelişim ve eğitim konularında çeşitli projeler yürüterek iş hayatına başlamıştır. Kurumsal hayatın yanısıra terapistlik sürecine devam etme isteği ile 2001 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama eğitimine başlamış ve “Psikodrama’da Katarsize Ulaşmak” konulu tez çalışmasını tamamlayarak 2008 yılında “Psikodrama Terapisti” lisansını almıştır. Süregelen terapistlik eğitimi sırasında Encounter (Playback Theatre) konusunda Anna Chesner, İyileştirme Ağacı: Drama Terapinin Kökleri konusunda da Dr. Sue Jennings ile çalışmalarda bulunmuştur. Psikodrama tekniklerini kullanarak bir çok grup çalışması yönetmiştir.

2018-2020 yılları arasında İstanbul Kent Üniversitesi’ nde Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından yürütülen Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamlamıştır. Yüksek lisans tezinde “Sosyal Medya Bağımlılığı’ nın Romantik İlişkilerdeki Güven Duygusu ve İlişki Doyumu Açısından İncelenmesi” üzerine çalışmalarını tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. Bu süreç boyunca klinik psikoloji alanının değerli uzmanlarından süpervizyon eğitmi almıştır. Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri  Birliği (European Association for Behaviour and Cognitive  Therapies-EABCT)’ nin standartlarına göre düzenlenen “Kognitif ve Davranış Terapileri” eğitimini ve süpervizyon sürecini tamamlamıştır. Roy Kiessling eğitmenliğinde EMDRIA onaylı EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) Düzey I ve II eğitimlerini tamamlamıştır. Bude Psikoterapi Merkezi’ nde Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikodrama ve EMDR tekniklerini kullanarak kaygı ve depresif bozukluklar, fobiler,  travma ve yas konularında çalışmaktadır. Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği, Aile ve Evlilik Terapileri Derneği, Transaksiyonel Analiz Derneği üyesidir.

Aldığı eğitimler: Psikodramada Temel Teknikler, Grup Psikoterapisinde ve Psikodramada Terapötik Faktörler, Rol Kuramı ve Psikopatolojik Bozukluklar, Bir Psikodrama Oturumunun Teknik Analizi, Psikodrama ve Grup Psikoterapisinde Etik Kurallar, Spontanite Eğitimi, Endüstri Psikolojisinde Psikodrama, Sosyodrama ve Sosyometri ve Bireysel Psikodrama, Transaksiyonel Analiz –TA 101, TA 202, Aile ve Çift Terapisi Temel Eğitimi – EFTA-TIC (Murat Dokur, MD), Şema Terapi Sağlıklı Yetişkin(Dr. Klinik Psikolog Sevinç Göral Alkan), Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri  Birliği (European Association for Behaviour and Cognitive  Therapies-EABCT)’ nin standartlarına göre düzenlenen “Kognitif ve Davranış Terapileri” Eğitimi ve Süpervizyonu. EMDR Eğitimi ve Süpervizyonu (Roy Kiessling, LISW ve Psikolog Dr. Serkan Özgün).

 

ARAYIN